Ferie i fællesskab

”Hvad har I været særligt glade for på årets ferie?” spurgte jeg familierne den sidste aften, da vi var i gang med at evaluere ugen med Folkekirkens Feriehjælp på Vigsø Feriecenter. ”Sammenholdet” lød et af svarene. Og der har virkeligt været et godt sammenhold på ferien. Ikke mindst mellem børnene, som allerede fra start legede sammen, men også mellem de unge, som lige skulle bruge lidt længere tid på at finde hinanden.

Og det er ikke fordi, vi har ligget på den lade side. I løbet af ugen har der været masser af aktiviteter, både i de enkelte familier og fælles. Sammen har vi været på guidet rundtur i Nationalpark Thy, på fisketur og på Bunkermuseum. Hjemme på feriecentret har vi haft rystesammenløb med poster, fælles TV-fodbold, kreativ aften med kartoffeltryk, fødselsdag for en af deltagerne og fællesspisning. Undervejs har vi spillet spil, så snart muligheden bød sig.

Feriens højdepunkt lå faktisk lige efter evalueringen. Her mødtes vi på græsplænen mellem feriehusene til en omgang stikbold. Ikke alle kunne deltage fysisk, så der blev båret stole ud til banen og heppet fra sidelinjen. Så gik vi ellers i gang, og uanset evner var spillet sjovt for både voksne og børn. Flere fra heppekoret kunne ikke dy sig og måtte til sidst ind og være med i kampen. Latteren og den lyse sommeraften gjorde stemningen næsten magisk. Stikboldkampen var den perfekte afslutning på en dejlig ferie.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *