Faaborg Feriecenter

På ferie med Folkekirkens Feriehjælp

Igen i år tager 6 familier og 2 rejseledere på ferie med Folkekirkens Feriehjælp. Familierne kommer fra 5 forskellige sogne/pastorater i Kolding Provsti. En enkelt familie er helt ny, men ellers kender de fleste familier allerede hinanden fra tidligere ferier og fra familienetværket KOM OVENPÅ!

Ferien går til Faaborg Feriecenter. Et fantastisk sted, hvor familierne bor i udkanten af byen lige ved stranden. Det giver mulighed for at udnytte områdets mange tilbud. Familierne kan bade inde og ude, i pool og i hav. De kan lege i parken eller udforske byen. Og der ligger flere seværdigheder i gå afstand fra feriecentret.

Det sydfynske ø-hav er kun en færgetur væk. Sidste år gik den fælles udflugt til Lyø, og denne gang skal familierne besøge Avernakø. De skal hilse på dyrene hos Avernakø Geder og opleve øens natur.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *