Seniorhøjskole på Rude Strand 2014

Parat til Seniorhøjskole med EGV

Så er deltagerne til opholdet på Rude Strand Højskole fundet. De glæder sig alle 6 meget til at komme af sted den 16.-21. april og til at opleve stedet, aktiviteterne og fællesskabet. Med et program, der byder på foredrag, film, samtalesalon, motion, udflugter og fællessang, kan de se frem til seks spændende dage.

Deltagerne kommer fra fire forskellige sogne i Kolding Provsti og hilste på hinanden første gang til et informationsmøde. Her blev talt om højskolen og programmet samt lavet praktiske aftaler om blandt andet fælleskørsel. Under højskoleopholdet får deltagerne hjælp af en frivillig her fra provstiet med erfaring fra tidligere seniorhøjskoler.

En enkelt af pladserne blev ikke besat, da det ikke var muligt at finde en deltager mere fra Kolding Provsti. Pladsen blev derfor refunderet til EGV og vil formentlig blive besat med en deltager fra et sogn med venteliste.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *